GÜNCEL

Beyrut’taki patlama: Hükümet istifa etti


Beyrut’taki patlamada can kaybı 200’ün üzerine çıktı. Vali Abbud halen onlarca kişinin kayıp olduğunu aktardı. Ülkede patlama sonrası başlayan protestolar ise devam ediyor. Başbakan Hassan Diyab, hükümetin istifa ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Diyab’dan yeni hükümet kuruluncaya kadar görevini sürdürmesini istedi.

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, hükümetin istifa ettiğini açıkladı.

Diyab, “Yaşanan bu felaket devlet yönetimindeki kronik yolsuzluğun sonucudur. Daha önce yolsuzluğun devletin tüm kademelerinde var olduğunu söyledim. Bugün ortaya çıkıyor ki yolsuzluk sistemi devletten büyüktür, devlet söz konusu yolsuzlukla mücadele edemiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşla birlikte değişim hareketine katılmak üzere bir adım geri gideceklerini belirten Diyab, “Ülkenin kurtarılması için bir kapı açmak istiyoruz, bu nedenle de hükümetin istifasını duyuruyorum” dedi.

Başbakan Diyab, başkent Beyrut’taki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gelerek hükümetin istifa mektubunu, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a  sundu.

Cumhurbaşkanlığı Genel Müdürü Antoine Şukayr, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Avn’ın, çalışmalarından dolayı Diyab ve kabine üyelerine teşekkür ettiğini söyledi.

Şukayr, istifa eden Başbakan Diyab ve bakanlardan yeni hükümet kuruluncaya kadar görevde kalmaları talebinde bulundu. 

Radio Bot

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,