EĞITIM, HAYAT

Dijital ebeveynliğin 7 sırrı


‘Dijital ebeveynlik’ kelime dağarcığımıza giren çok yeni bir kavram. Çoğu ebeveyn bunun çocukların teknoloji kullanımları ile alakalı olduğunu biliyor. Çocukları hem dijital dünyanın tehlikelerinden korumak hem de internetten faydalanmalarını sağlamak olarak adlandırılan ‘dijital ebeveynlik’ son yılların en iyi ebeveynlik trendi olarak kabul ediliyor. Kendinize, “Çocuğum bir şey mi yaratıyor, yoksa sadece pasif medya mı tüketiyor? Sosyal mi yoksa yalıtılmış mı? sorularını mutlaka sormalısınız. Peki, dijital ebeveynlik ne anlama geliyor? Dijital ebeveynliğin çocuklara faydası nedir? İşte dijital ebeveynlik ile ilgili bilmeniz gerekenler…

1. Çocuklarınızla konuşun

Öncelikle çocuklarınızı mutlu, sağlıklı ve dengede tutmak için yapabileceğiniz en önemli şey onun dijital dünyadan nasıl yararlanacağını öğretmek olacaktır.

Çocuklarınızın (ve akranlarının) çevrimiçi olarak ne yaptığına dair açık uçlu sohbetler yapın. Dijital dünyanın tehlikeleri ve risklerini çocuklarla tartışabilirsiniz. Ancak olumsuzlukları bu konuşmalara dahil etmeyin.

Pozitif olduğunuzdan ve doğru iletişimi kurduğunuzdan emin olun. Dijital dünyanın eğlenceli ve ilgi çekici tarafı olduğunu unutmayın. Dijital ebeveynin çevrimiçi dünyadaki gelişmelerden haberdar olması önemlidir.

Sohbetinizde sadece konuşan taraf değil aynı zamanda dinleyen taraf olduğunuzu ona belli edin. 

2. Kendinizi eğitin

Hiçbir ebeveyn teknolojiden hoşlanmadığını ve ilgi duymadığını söylememelidir. Dijital dünya hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın.

Çevrimiçi eğilimler ve en yeni oyunlar ve uygulamalar hakkında haberleri aramayı alışkanlık haline getirin. Diğer ebeveynlerle ve çocuklarınızın öğretmenleriyle konuşun. Kendi çocuklarınızdan yardım ve tavsiye isteyin.

Oyun oynarken veya sosyal medyada etkileşimde bulunurken yanlarında oturun.

3. Ebeveyn kontrollerini kullanın

Çocuklarınızın internette serbest olarak dolaşmasına izin vermek ebeveynlik anlamına gelmiyor. Asıl ‘dijital ebeveyn’ kavramı burada başlıyor.

Cihazları çocuklarınıza verdiğinizde, uygunsuz materyalleri engellemek ve ekran saatlerini yönetmenize yardımcı olacak güçlü kontrollere sahip olmalısınız. Burada da ebeveynler, internet için kullanılan kişiselleştirilmiş güvenlik hizmeti ile tüm aileyi internette koruma altına alacak özelliklerden yararlanabilecek güvenlik uygulamalarını kullanabilir. 

4. Kural koyun

Çocuklar için internetin temel kurallarını belirleyin ve sonuçları uygulayın.

Uzmanlar, iyi bir dijital ebeveynlik için bir dijital sözleşme (sözlü ya da daha da iyisi yazılı olarak) gereklidir.

Çevrimiçi zaman, şifreler, uyku zamanları, indirmeler, uygulama içi satın alımlar, akışla ilgili olarak neyin beklenip neyin beklenmediği konusunda net olmanız gerekir.

5. Arkadaşlarını takip etmeyin

Sosyal medyada çocuklarıyla etkileşime giren ebeveynler söz konusu olduğunda, kurallar vardır. Ve bunlardan biri de kısıtlama.

Çocuğunuzu sürekli takip eder ve denetlerseniz özellikle de bunu gizli yaparsanız aranızdaki güvene ve dolaylı olarak çocuğunuza verdiğiniz sözlere ihanet ettiğiniz anlamına gelir.

6. Keşfedin, paylaşın ve kutlayın

Çocuğunuzun çevrimiçi dünyasının pozitif yanlarını arayın ve katılın. Belki çocuğunuz sosyal medyada çarpıcı bir fotoğraf yayınladı. Belki de zorlu bir oyunda yeni bir seviyeye ulaştı veya Google’da bazı harika arama hileleri buldu. Çocuğunuzu bu deneyimleri paylaşmaya teşvik edin. Ne kadar gurur duyduğunuzu ve çevrimiçi ilerlemesini görmenin ne kadar heyecan verici olduğunu ona bildirdiğinizden emin olun. Çünkü hangi oyunları oynadığını bilebilir, ne ile ilgilendiği konusunda az da olsa fikir sahibi olabilirsiniz. 

7. İyi bir dijital rol modeli olun

Yemek masasında e-postalarınızı kontrol ediyor musunuz? Araba kullanırken mesajlarınızı mı okuyorsunuz? Çocuğunuz sizinle konuşmaya çalışırken bildirimlere yanıt vermekle mi uğraşıyorsunuz? Gerçek şu ki, eğer kendi cihaz kullanımınız kontrolden çıkarsa, çocuğunuzun kesinlikle taklit edeceği davranışı modelliyorsunuz demektir. Dijital ebeveynlik ile ilgili bir şeyler yapmak istiyorsanız, o da çocuğunuzda görmek istemediğiniz şeyleri yapmamaktır.

Radio Bot

Etiketler: , , , , , , , , , , ,