GÜNCEL, HABER

Dünya diken üstünde! Virüs alarmı verildi, dev firmalar son dakika açıkladı


Gelen son dakika bilgisine göre, İngiliz British Airways’in ardından Alman havayolu şirketi Lufthansa da Çin’e uçuşlarını durdurdu. Ayrıca American Airlines, Los Angeles’tan Şangay ve Pekin’e yapılan uçuşları durdurma kararı aldı.

Dev hava yolu şirketleri art arda corona virüsü nedeniyle çok sayıda insanın hayatını kaybettiği Çin’e yaptıkları uçuşlarını durdurma kararı alıyor. 

 

British Airways İngiltere’nin koronavirüs salgını nedeniyle Çin’e adaları haricinde mecbur olunmadığı sürece seyahat edilmemesi yönünde uyarıda bulunmasının ardından Çin’e yaptığı tüm uçuşları durdurdu. 

Aynı şekilde British Airways’ın açıklaması sonrası Alman havayolu şirketi Lufthansa da Çin’e uçuşlarını durdurduğunu açıkladı. 

Havayolu şirketinin internet sitesinde Ocak ve Şubat için Çin’e uçuş görünmüyor. British Airways açıklamasında, “Bu aksaklıktan dolayı müşterilerimizden özür dileriz fakat müşterilerimizin ve mürettebatımızın güvenliği her zaman önceliğimizdir. İlerleyen günlerde Çin’e seyahat edecek olan müşterilerimiz BA.com internet sitemizden daha fazla bilgi edinebilirler” denildi.

İngiltere dün koronavirüs salgını nedeniyle “mecbur olunmadığı” sürece Çin’e adaları haricinde seyahat edilmemesi yönünde uyarıda bulunmuştu. Son olarak British Airways’in yanında Endonezyalı havayolu şirketi Lion Air ve Koreli Seoul Air’in de Çin uçuşlarını tamamen durdurduğu açıklandı.  

ABD YÖNETİMİ DEĞERLENDİRİYOR

Bu arada ABD basını da artan ölümler sebebiyle Beyaz Saray’ın Çin’e uçuşları durdurmayı değerlendirdiğini ancak henüz kesin bir karar alınmadığını bildirdi. CNBC, Trump yönetiminin havayolu şirketlerine uçuşları her an durdurmaya hazırlıklı olmalarını söylediğini ifade etti. 

ÇİN’E UÇUŞLARINI DURDURMA KARARI ALAN DİĞER HAVA YOLLARI

 

AMERICAN AIRLINES

American Airlines, Los Angeles’tan Şangay ve Pekin’e yapılan uçuşları durdurma kararı aldı. 

 

FINNAIR

 

Finlandiya merkezli havayolu Finnair Çin’in ülkeden uluslararası grup seyahatlerini durdurmasının ardından dün yaptığı açıklamada Nanjing ve Beijing Daxing havalimanlarına yaptığı uçuşları Mart ayı sonuna kadar durdurduğunu açıkladı. 

UNITED

Chicago merkezli havayolu United, ABD’den 1-8 Şubat tarihleri arasında Beijing, Hongkong ve Shanghai’ye gerçekleştirilmesi planlanan 24 uçuşun yeterli talep olmaması nedeniyle iptal edildiğini açıkladı. 

 

 

AIR CANADA

Air Canada’dan 28 Ocak tarihinde yapılan açıklamada Çin’e yapılan bazı uçuşların beklenen talebe ulaşılmaması sebebiyle iptal edildiği bildirildi. 

CATHAY PACIFIC AIRWAYS

Hong Konglu havayolu Cathay Pacific 30 Ocak’tan Mart sonuna kadar Çin anakarasına gerçekleştirilecek uçuş kapasitelerinin hükümet kararı ve pazar talepleri doğrultusunda kademeli olarak yarıdan aza indirileceğini açıkladı. 

 

About Author

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,