CORONA VİRÜS, GÜNCEL

Koronavirüs’ün kuluçka dönemi 12 Nisan’da bitiyor: Gerileme olmazsa tedbirler arttırılacak


Covid-19’un kuluçka dönemi 12 Nisan Pazar günü sona eriyor, gerileme görülmezse daha ciddi tedbirler alınabilir. Birkaç sektör hariç sokağa çıkma yasağının uygulanması gündemde

Koronavirüs (Covid-19), araştırmalara göre Türkiye’de İstanbul’dan Anadolu’ya yayıldı. 31 şehre giriş çıkış yasağının başlama tarihinden itibaren Covid-19’un kuluçka dönemi 12 Nisan Pazar günü sona eriyor.

Gerileme görülmediği takdirde büyükşehirlerde önlemlerin artırılması konuşulurken, bu kapsamda her şehre farklı izolasyon, pazarların kapatılması, birkaç sektör hariç sokağa çıkma yasağının uygulanması gündemde.

 

PAZAR YERLERİ TAMAMEN KAPATILABİLİR

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, yeni önlemler olarak büyükşehirlerde gıda, enerji, sağlık gibi sektörler hariç sokağa çıkışların yasaklanması, şehir karantinalarının uygulanması, her şehre farklı izolasyon belirlenmesi, pazar yerlerinin tamamen kapatılması veya belli bölgelere izin verilmesi tartışılıyor.

Kamu kurumlarında başvurulan esnek çalışmanın tamamen sonlandırılması da tartışılan başlıklar arasında bulunuyor.

Özellikle hizmet sektöründe çalışan ancak izinli sayılan 20-35 yaş grubunun sürekli dışarıda olduğu ve gruplar halinde organizasyonlar yapması göz önünde tutularak, Sağlık Bakanlığı’nın dijital olarak telefonla takip sistemini getirmesinin ardından, bunun da ihlal edilmesi durumunda farklı önerileri dile getiriliyor. Bu kişilerin, öğrenci yurtları gibi özel olarak belirlenecek alanlarda karantinaya alınması öneriliyor.

Radio Bot

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,