DOSYA, HAYAT

Kurukahveci Mehmet Efendi – Dosya


Kurukahveci Mehmet Efendi, 1871 yılında Fatih, İstanbul da Mehmet Efendi tarafından kurulmuş Türkiye’nin en eski işletmelerinden Türk Kahvesinin en tanınan markası. 19. yüzyıl sonlarına kadar Türk Kahvesi, çiğ çekirdek olarak satılıyor ve evlerdeki kahve tavalarında kavrulduktan sonra el değirmenlerinde çekilerek içilebiliyordu. Bu durum; Hasan Efendi’nin işlettiği baharat ve çiğ kahve satan dükkânın, oğlu Mehmet Efendi tarafından devralınmasına kadar sürdü.

Hakkında

1857’de Fatih, İstanbul’da doğan Mehmet Efendi, Süleymaniye Medresesi’nde eğitim gördükten sonra babasının dükkânın da çalışmaya başladı. 1871 yılında işin başına geçen Mehmet Efendi, çiğ kahveyi kavurup dibeklerde öğüterek müşterilerine hazır olarak satmaya başladı. Kahveyi öğüterek ilk kez hazır olarak kahve severlere sunan Mehmet Efendi, bu yenilikle “Kuru kahveci Mehmet Efendi” diye anılmaya başlandı.

1931 yılında vefat eden Mehmet Efendi’nin ardından oğulları Hasan, Hulusi ve Ahmet Beyler baba mesleğini sürdürdüler. Aile 1934 yılında Soyadı Kanunu ile “Kuru kahveci” soyadını da aldı. Ahmet Rıza Kuru kahveci’nin de vefatından sonra yönetimi erkek kardeşlerden Hulusi Kuru kahveci ve Mehmet Kuru kahveci devralmıştır.

Ürünleri

  • Türk kahvesi
  • Kakao
  • Espresso
  • Filtre Kahve

 

Radio Bot

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,