HAYAT, KÜLTÜR

Nâzım Hikmet’in Kadıköy’de kaldığı ev yıkılacak


Edebiyatımızın usta isimlerinden Nâzım Hikmet’in İstanbul’daki yaşamının büyük bir kısmını geçirdiği ev, deprem riski nedeniyle yıkılacak

 

Kadıköy’de Nâzım Hikmet’in babası Hikmet Bey’e ait olan evin yıkılacağı öğrenildi. Nâzım Hikmet’in 1928’de Sovyetler Birliği’nden ikinci dönüşünden sonra, babasının öldüğü 1932 Martı’na dek yaşadığı ev, deprem tehdidi nedeniyle yıkılacak.

Nâzım Hikmet'in Kadıköy'de kaldığı ev yıkılacak

Sol’da yer alan habere göre, Nâzım Hikmet’in Kadıköy’deki yaşantısına dair araştırma yapan Gamze Erbil, Nâzım Hikmet’in babasıyla birlikte kaldığı Nevzemin Sokak’taki evin tam yerini yeni kesinleştirdiklerini ancak aynı günlerde deprem tehlikesi nedeniyle evin yıkılıp yeniden yapılması için müteahhitlerle görüşmelerin yapıldığını öğrendiklerini söyledi.

Evin mimari olarak koruma altına alınacak bir eser olmadığını ancak kültür mirasının önemli bir parçası olduğunu belirten Erbil, ilgili kurumları bilgilendirmek ve konunun önemine dikkat çekmek için gerekenlerin yapılacağını vurguladı.

Ev sahiplerinin deprem kaygısı nedeniyle evi yenilemek istedikleri ve başka bir yöntem bulamadıklarından bu yola başvurdukları belirtildi. Değer tespiti amacıyla evde ölçümler yapan belediye ve müteahhit firma yetkililerinin konuyla ilgili “genel” bilgi sahibi oldukları ancak meseleyi önemsemedikleri ifade edildi. Dört dairelik bina için teklif vermeye hazırlanan müteahhitlik şirketi ise Kadıköy’de bir dizi kentsel dönüşüm projesine imza atmış olan Gököz İnşaat.

 

İSTANBUL’DA YAŞAMININ BÜYÜK BÖLÜMÜNÜN GEÇTİĞİ EV

Nâzım Hikmet’in İstanbul’daki yaşantısının kısa kesintiler hariç büyük bölümünün Kadıköy’de geçtiğine dikkat çeken ve bu yaşantının ayrıntılarını netleştirmeye çalıştıklarını söyleyen Erbil, kesinleşen döneme dair şu bilgileri verdi:

“Nâzım Hikmet, ikinci defa Sovyetler Birliği’nden Türkiye’ye dönüşünde bir soruşturma geçiriyor; davalar sonuçlanıp Aralık 1928’de İstanbul’a dönünce, Süreyya Sineması’nda müdürlük yapan babası Hikmet Bey’in yanına yerleşiyor. Zekeriya Sertel’in Resimli Ay dergisinde çalışmaya başladıktan bir süre sonra, 1929’da Putları Yıkıyoruz dizisiyle, edebiyatın yerleşik değerlerine karşı sert çıkışlar gerçekleştiriyor. Edebiyat camiasındaki etkili yeri tescillenen Nâzım Hikmet, komünist kişiliği de hedef alınarak bir dizi saldırının hedefi oluyor. Asıl ağır saldırılarsa iktidar cephesinden gelen soruşturma ve tutuklamalar oluyor.

Temmuz 1930’da şiir plakları Salkımsöğüt ve Bahri Hazer yayımlandı ve büyük yankı yapınca yasaklandı.

Bu dönemde hayatına Piraye girdi.

1932’de babasının ölümüne kadar onunla kalan Nâzım, evlenmeye karar verdikleri Piraye’nin ailesi ve kendi ailesiyle birlikte Mart-Mayıs 1932 arasındaki bir dönem Erenköy’deki Mithat Paşa köşküne geçiyor. Bu tarihe kadar Kadıköy’de Nevzemin Sokak’taki evde yaşadığını saptayabiliyoruz.”

Radio Bot
Latest posts by Radio Bot (see all)
Etiketler: , , , , , , , ,