MODA

Pantolonun icadı


İşten eve döndüğümüzde en çok sevdiğimiz şey üzerimizdeki pantolonu çıkarıp televizyonun karşısında keyif yapmak. Hele ki, kadınların en sevdiği dar pantolonlar, üstümüzde kaldıkça bizi darlamaya devam ediyor. Bizi bu kadar sıkan bir kıyafeti ne zaman giymeye başladığımız çoğu kişinin merak konusu olabilir. İşte pantolonun icadı ve neden pantolon giydiğimiz hakkındaki ilginç gerçekler.

 
 
 

Dördüncü yüzyılda, Roma’da, zengin seçkin kesim, yeni tarzları ile skandala imza attılar. Bu skandal pantolonlardı. Seçkin kesim, barbarların kıyafetlerini giydikleri yönünde yaftalandılar. O zamana kadar, barbar ilan edilen Got ve Hun halklarından olanlar, Roma ordusunun resmi üyeleri haline gelmişti, ancak şehrin etrafındaki pantolon giyme çabası, yerli Romalıları sinirlendiriyordu. Ancak Roma’da pantolon ve ‘barbarların’ botlarını giymelerini engelleyecek yasa yoktu.

O dönemde bellerine toga isimli bir kumaş bağlayan yabancı düşmanı Romalılar, Hun komşularından daha rahat görünüyordu. Ancak modanın gerisinde kalmışlardı. Dünyadaki ilk pantolonun Doğu Hun toprakalarından çıkmış olması şaşırtıcı bir durum değil.Hatta muhtemelen daha da doğudan gelmiş olması bile mümkün.

 

2014 yılında, arkeologlar, Batı Çin’de 3.000 ila 3.300 yıl önce yaşamış olan ve en eski pantolonları giyen orta yaşlı iki adamın fosilini keşfettiler. 5,300 yaşındaki mumya Ötzi’nin bir dizi keçi derisi bacak tozluğu giymesine rağmen, bu pantolonlar yünden yapılmış ve tek bir parçaydı. İple bağlanmışlardı ve hatta bacaklarında karmaşık dokuma desenleri bile vardı. Ama onlar sadece moda için değildi. Çok özel bir amaca hizmet ettiler.

Pantolonvari kıyafetler, arkası açık ve vücudu yarı kapatan kıyafetlerden daha sıcak tutuyordu.

Ancak paleontologlar ve sosyologlar uzun zamandır pantolonların tüm dünyaya hızla yayılmasının bir başka nedeni olduğundan şüpheleniyorlar: Süvariler. Süveriler, o dönemde ata rahat binebilmek için pantolonvari kıyafetler giyiyordu.

 

Tarihçiler uzun süren araştırmalar sonucu pantolonların yayılmasını, atlıların kıtaları aşmasıyla, Kore’den Roma’ya, Kuzey Amerika ovalarına kadar atların gidebildiği yerlerin keşfedilmeye başlanmasına kadar bağladılar. 2014 yılında bulunan 2 Çinli adamın mumyası ise buna çok iyi bir örnek.

Mezarlıkta bulunan diğer cesetlerin aksine, bu iki adamın yanında tahta atlar, deri gem ve eyere konulan nesneler vardı. Kelimenin tam anlamıyla ilk pantolonu onlar mı giydi? Muhtemelen değil. Ancak bu adamların atlarına binebilmeleri için topuklu ayakkabı giydikleri ihtimali de var.

 

Kadınların pantolon giymesi

Kadınlar, pantolon giyebilmek için ciddi bir sosyal savaş vermişti.

Asırlar öncesinde, özellikle de ata binmenin yaşamın bir parçası olduğu toplumlarda, pantolonlu kadınların varlığına dair tarihsel kanıtlar var. Ama her ne olduysa çok uzun yıllar boyunca, gerek Asya, gerekse de Avrupa ülkelerinde kadınların pantolon giyebilmesi mümkün olmadı.

Alman asıllı sinema oyuncusu ve şarkıcı Marlene Dietrich bile 1930’lu yıllarda, pantolon giydiği için Paris polisi tarafından uyarılmıştı.

Kadın pantolonundaki asıl patlama 1. Dünya Savaşı sırasında yaşanmış. Erkekleri cepheye uğurlayan kadınlar, tulumları giyip fabrikalarda onlardan boşalan yerleri doldurmuşlar.

Tulumlu kadınların çalışma performansının yüksek olduğu görülmüş ama yine de pantolonun önündeki engeller Avrupa’nın göbeğinde bile devam etmiş. 2. Dünya Savaşı yıllarındaki ekonomik kriz neticesindeki yoksulluk ve kıtlık öylesine etkili olmuş ki, savaşa giden erkeklerin eski giysilerini, pantalonlarını giyen kadınları kimse umursamamış bile.

Savaşın sonlanmasıyla her alanda yaşanan gelişmeler giyimde de kendini hissettirmiş ve gözler kadınların pantolon giymesine alışmış. Hatta 1960′ lı yıllarda André Courrèges’in kadınlar için hazırladığı “kot” pantolon, özellikle gençler için dünyanın her yerinde “giyimde özgürlük” simgesi olmuş. 

Radio Bot

Etiketler: , , , , , ,