TEKNOLOJI

Samsung 8K televizyon üretiminde çığır açacak


Güney Kore devi kendi resmi sitesinden bir açıklama yayımladı. Akıllı televizyonlar konusunda kendisini bir adım öteye taşımak isteyen Samsung, 8K Association (8KA) ile bir ortaklık anlaşması imzaladığını ilan etti.

Bu ortaklığın temeli, 8K özellikli televizyonlar ile diğer cihazları ayırt etmek üzerine kuruldu. Ayrıca bu birlikteliğin Samsung QLED 8K televizyonları için de yararlı olduğunu belirtelim. QLED 8K ailesi yeni bir prestij kazanacak.

Samsung 8K televizyon

QLED 8K televizyonlar, gelecek yıl 8KA sertifikasının logosunu taşıyan ilk televizyonlar arasında olacak. İlgili sertifika işlemi önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek. Samsung bu yeni ortaklıktan gurur duyuyor.

Görüntü teknolojilerinden sorumlu Başkan Vekili Hyogun Lee, Samsung – 8K Association ortaklığını değerlendirdi. Lee, söz konusu ortaklığın amaçlarını şu cümleler eşliğinde açıkladı:

 

“Bizim amacımız müşterilerin alışveriş sırasında 8K premium ekranlar ile diğer cihazları kolayca ayırt etmelerini kolaylaştırmaktır. Ev eğlence sistemleri ve televizyonlar tüketicilerimiz için önemli yatırımlar. 8KA sertifikasının müşterilere yardımcı olmasını umuyoruz.”

8KA tarafından yapılacak olan denetimler, televizyonları 4 ana başlık altında değerlendirecek: Netlik, kontrast, renk ve yüksek dinamik aralık. Buradaki amacın standart 4K televizyonlardan 4 kat daha fazla piksel içeren televizyonları ayırt etmek olduğunu söyleyelim.

 

8KA ekibinden geçer not alacak olan diğer özellikler de şu şekilde: 7680 x 4320 çözünürlük, parlaklık konusunda 600 nit standartından yüksek bir teknoloji, HDMI 2.1 altyapısına sahip olan görüntü aktarımı ve yüksek verimli kod çözücü (kodek).

Yukarıda yer alan ve geçer not alan kriterlerin asgari standartlar olduğunu ifade edelim. Bundan böyle Samsung’un 8K akıllı televizyon üretimi konusunda en az bu kriterlere uyan televizyonlar üretmesi gerekiyor.

 
 
 
Radio Bot
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,