KADIN

Sosyal medya ayağa kalktı: #PedYasaklanamaz


İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinin ardından birçok kadın “#PedYasaklanamaz” etiketiyle tepkilerini dile getiriyor. Kadınlar, farklı marketlerden fotoğraflar paylaşarak ped satın alamadığını belirtiyor.

#PedYasaklanamaz

#PedYasaklanamaz

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinin ardından birçok kadın sosyal medyadan ped satın alamadığını yazıyor.

 

Kadınlar, farklı marketlerden fotoğralar da paylaşırken “#PedYasaklanamaz” etiketiyle tepkilerini dile getiriyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge tartışma yaratmıştı.

Genelgede, “sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek gerekçesiyle” ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şöyle sıralanmıştı:

► Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

► 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

► Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

► Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

► Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

YASAK KAPSAMI NET DEĞİL

Pedlerin, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde yasaklanan ürünler içinde değerlendirilerek satılmadığı düşünülüyor. Pedlerin satışının yasak kapsamında olup olmadığı genelgede net bir şekilde belirtilmiyor.

Radio Bot
Latest posts by Radio Bot (see all)
Etiketler: , , , , , , , , , ,