SAĞLIK

Uykudan korkma hastalığı (hipnofobi) nedir? Hipnofobi kimlerde görülür?


Uykudan korkma hastalığı yani hipnofobi, anormal olarak uyumaktan korkmaktır. Uyku fobisi en zararlı fobilerden biridir. Bu fobiye sahip olan bazı kişiler uyanamayacaklarından bazıları ise uyurken kötü şeylerin olabileceğinden korkabiliyorlar. Peki, uyku korkusu nasıl ortaya çıkar? Kimlerde görülür?

Sağlıklı bir insan yaşamı için uyku son derece önemlidir. Ancak hipnofobisi olan insanlar düzgün  uyuyamadıkları için hem zihinsel hem fiziksel olarak düşük yaşam kalitesine sahip olurlar, başta depresyon olmak üzere birçok sağlık sorunları olabilir.

HİPNOFOBİ NEDİR?

İnsanlar birçok farklı nedenden dolayı uyumaktan ve uykuya dalmaktan korkabilir. Bu hastalığa sahip bireyler uykularında kötü rüyalar görmekten yani kabuslardan korkmaktadır veya sadece uyku zamanın boşa gittiğini düşünerek üzüldükleri için de uyumayabilirler.

Ayrıca rüyada öldüğünü görmekten korkuyor ve bu yüzden uykudan kaçınmaya çalışıyor olabilirler. Uykudan korkma hastalığı ölüm korkusu ve kabus görme korkusu ile içiçe olarak bulunur.

İnsan vücudunun doğal ihtiyacı bu hastalarda doğal sayılmaz. Bu hastalığa sahip bireyler akşamları uyku vakti geldiğinde yatağa gitmeleri gerektiği için bile endişe duyarlar.

HİPNOFOBİNİN ETKİLERİ NELERDİR?

-Hafif hipnofobide insanlar uykuya dalabilir ancak rahat uyuyamazlar. Kişi yorgun, bitkin uyanır.

-Yavaş yavaş hayata, insanlara, olaylara olan ilgisini kaybederek öfke ve saldırganlık davranışları göstermeye başlar.

-Uykudan korktukları için yeterli uyuyamayan bireyler halüsinasyonlar görmeye başlar.

-Aynı zamanda panik ataklar, görme ve işitme sorunları ortaya çıkmaya başlar diğer yandan solunum, kardiovasküler ve sinir sistemlerinde kademeli olarak sorunlar baş gösterir.

-Aşırı şiddetli olarak geçirilen hipnofobi yani uykudan korkma hastalığı ölümcül olabilir.

UYKUDAN KORKMA HASTALIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Uykudan korkma hastalığı her yaşta ve her cinsiyette ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Uykudan korkma hastalığı genellikle dengesiz hayat süren ya da sürekli kabus görenlerde ortaya çıkar. Uykudan korkma hastalığına sahip olan bireyler genellikle uyku ile ilgili olumsuz deneyim yaşamış bireylerdir. Depresif bir hastalığı veya anksiyete problemi olan bireylerde görülme olasılığı daha yüksektir.

HİPNOFOBİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genel olarak uykudan korkma hastalığının semptomları şu şekildedir:

-Hızlı nefes alma
-Nefes darlığı
-Terleme
-Panik hissi
-Bilinç bulanıklığı
-Terör hissi
-Uyuklama
-Kuru ağız
-Uyuşukluk
-Endişe
-Gerginlik
-Aritmi (düzensiz kalp atışı)
-Mide bulantısı
-Çarpıntı
-Migren ve baş ağrıları
-Yorgunluk
-Şok
-Soğuk terleme
-Bulanık görme
-Yutkunma güçlüğü
-Ani tansiyon düşüşü
-Bayılma
-Sinir krizi
-İleri aşamalarda depresyon
-Semptomların varlığı ve şiddeti hastalara göre değişiklik gösterebilir.

Radio Bot
Etiketler: , , , , , , , , , ,